Menlove Ave - Lennonův rodný dům otevřen

Vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono otevřela pro veřejnost v Liverpoolu jeho rodný dům ve kterém Lennon strávil své dětství. Lennon žil v Mendpisu v ulici Menlove Ave ve čtvrti Woolton se svou tetou Mimi od svých pěti do 23 let. Yoko Ono polovinu dvojdomku darovala Národnímu fondu v březnu 2002. Minulé úterý(27.3.2003) Ono dům oficiálně otevřela a řekla, že "duch, který hluboce změnil svět zůstal zachován v tomto dobře známém místě."
      Malá ložnice ve které Lennon strávil hodiny hraním na svou kytaru byla zrestaurována a doplněna starými singly od Elvise Presleyho a jeho plakátem na stěně. V tomto pokoji své tety Mimi Lennon a McCartney složili Please Please Me první písničku od Beatles, která se jako první umístila v čele britské hitparády. Dům je poblíž jeho oblíbeného místa z dětství Strawberry Field - dětském domově Armády spásy, které později zvěčnil ve své písni. Lennon často cvičil na kytaru na přední verandě domu jednak se svou původní skupinou The Quarryman a později s Beatles.
     Fiona Reynoldsová, generální ředitelka Národního fondu uvedla, že to bylo "vyjímečné a vzrušující" otevřít Lennonův rodný dům. Řekla: "John Lennon je ikonou popkultury 20.století. Skrze svou hudbu a slova se John dotkl života milionu lidí." Při projevu na slavnosti Ono také napadla současnou válku v Iráku a prohlásila, že si je jista tím jak by její manžel byl "totálně rozčilen" touto "úděsnou" situací. Řekla:"Ve světě je napětí mezi dvěma skupinami lidí, z nichž ta první věří v řešení problémů pomocí násilí a té druhé se to opravdu nelíbí."


Cihly z rodného domu Johna Lennona byly ny prodej na internetu. Když americký televizní kanál NBC natáčel dokument o jeho dětství dostal povolení vybourat kvůli kamerám asi 150 cihel. Když je poté filmaři chtěli vyhodit, dostal producent pořadu Michael O´Hara nápad jak si vylepšit rozpočet a nabídl cihly k prodeji na internetu na webové stránce Johna Lennona na NBC. Polovina z prodeje připadla dětskému domovu v Liverpoolu a druhou polovinu dostal původní majitel domu.
Počátkem roku 2003 Yoko Ono celý dům koupila a poté jej darovala Národnímu fondu, který ho zpřístupnil veřejnosti.

(Článek byl volně přeložen z anglických listů LN ze dne 4.4.2003 a doplněn z dalších zdrojů)