Spojené státy versus Lennon

Tým filmařů, který natočil kontroverzní dokument Fahrenheit 9/11, dokončuje další zajímavý projekt. V září by měl přijít do kin v USA film s názvem "The U. S. versus John Lennon". Dokument líčí marnou snahu amerických úřadů vypudit pro vládu nepohodlného aktivistu ze země.
Když slavný Brouk prohlásil, že Beatles jsou slavnější než Ježíš Kristus, povedlo se mu urazit miliony křesťanů. Podobně rozčílil americké úřady, když se usadil v New Yorku a se svou ženou Yoko Ono začal pořádat protestní akce proti válce ve Vietnamu. Teprve nedávno vyšlo najevo, jak intenzivně se americké zpravodajské služby o Johna Lennona zajímaly. Po čtyři roky dávaly dohromady svazek spisů s jediným cílem - navždycky jej vystěhovat ze Spojených států. FBI před necelým rokem dokumenty zveřejnil, a filmaři tak získali cenné podklady pro dokument o rozsáhlém vyšetřování, sledování a zaznamenávání Lennonových aktivit. Podle autorů snímek ukáže nekompetentnost úřadů, které bez úspěchu usilovaly o Lennonovu deportaci. Svazky FBI, které měly zdokumentovat "hrozbu", kterou John Lennon představoval pro vládu prezidenta Richarda Nixona, dlouho neobsahovaly ani jeho přesnou adresu pobytu - přestože se v nich píše, že Lennon je "pod neustálým dohledem".
Během čtyřletého špehování a spolupráce imigračních úředníků, policie a FBI vznikl o Lennonovi 281stránkový svazek. Z něj vyplývá, že newyorská policie usilovala o jeho zatčení za držení drog.
Lennon se nikdy nechoval podle konvencí a jeho výstřelky nebraly konce. Když po rozchodu s Beatles nahrál v roce 1970 píseň Power to the People (Moc patří lidu), označily ho britské noviny za buřiče a komunistu. Se svou ženou Yoko Ono se tedy rozhodl odjet do "svobodnějších" Spojených států. V zemi však pobývali jen na turistické vízum a usilovali o získání občanství.

Vyhoďte Lennona
S Yoko Ono začali pořádat své slavné tiskovky v posteli, protestovali proti válce, bojovali za práva žen a indiánů. Starosti úřadům dělal zejména Lennonův příspěvek 75 tisíc dolarů organizaci, jejímž cílem bylo narušení sjezdu republikánů, který měl Nixona nominovat jako prezidentského kandidáta na další období. Nixonovi tehdy došla trpělivost a vydal neoficiální příkaz "vyhoďte Lennona ".
FBI tedy začal shromažďovat informace o každém pohybu a vystoupení nepohodlného rebela. V roce 1971 předložil úřad americkému Senátu zprávu, že Lennon patří ke komunistům a stýká se s lidmi, kterým rozhodně nezáleží na blahu Spojených států. Následující rok mu byla zamítnuta žádost o prodloužení pobytu. V roce 1974 navíc obdržel příkaz z ministerstva spravedlnosti, aby se do dvou měsíců vystěhoval ze země. Když si už nevěděli rady ani jeho advokáti, napsal Lennon o svých potížích, o soustavném porušování lidských práv, o šikaně a omezování osobní svobody do časopisu Rolling Stone. Teprve tehdy se Nixonova vláda zalekla veřejného mínění a dovolila Lennonovi zůstat v USA.