John Lennon opět protestuje proti válce

V ulicích Los Angeles a New Yorku se znovu objeví billboardy s nápisem Válka skončila! Jestli chcete... Tohle prohlášení nicméně není tak politické, jak na první pohled vypadá. Je to reklama: distribuční firma Lionsgate s její pomocí propaguje svůj nový dokumentární film USA vs. John Lennon. Ten vstoupí do kin 15. září. Dokument Davida Leafa a Johna Scheinfelda je kronikou Lennonovy přeměny z hudebníka na protiválečného aktivistu. Vypráví také o tom, jak se ho americká vláda snažila umlčet - jak aspoň míní autoři.
Bilboardy jsou reprodukcí těch, které vytvořili John Lennon a jeho žena Yoko Ono v roce 1969 v jedenácti městech jako protest proti válce ve Vietnamu. Na přípravě kampaně se spolu s autory dokumentu a Lionsgatem podílela i sama Yoko Ono. "Je politováníhodné, že svět je už zase ve válce," říká Leaf. "Myslím, že příběh Johna Lennona, který se nebál bojovat za mír, je obzvlášť na místě v časech, kdy vládne strach." Tim Palen z marketingu Lionsgatu byl nadšen prý uměleckým postojem i aktivismem Lennona a Yoko Ono. Proto se prý rozhodl, že "nejchytřejší věcí, jakou můžeme udělat, je vypůjčit si jejich myšlenky pro naši kampaň".
To znamená reprodukovat billboardy co nejpodobnější originálu. "Snažili jsme se užít stejný font i stejné rozestupy mezi písmeny jako v originálu," vysvětlil Palen. "I když to jsou jen černá písmena na bílém pozadí, půvab té věci je v jednoduchosti. A chceme, aby vše bylo co nejpřesnější i v detailech." Jeden rozdíl tu ale je. Na spodní části billboardu je webová adresa, která odkazuje na stránku Lionsgatu, která má upozornit na fiktivní zemi Nutopia. Tu Lennon s Yoko Ono vytvořili, když se je vláda snažila vystěhovat ze země.
Nutopia podle Lennona a Yoko Ono neměla "žádnou zemi, žádné hranice, žádné pasy, jen lidi". Návštěvníci stránek mohou získat občanství Nutopie a stáhnout si oficiální vlajku země. Další část kampaně je Zpráva o odporu na webových stránkách Amerika vs. John Lennon. Ta obsahuje odkazy na další stránky, které souvisí s filmem. Newyorský billboard bude odhalen ve středu ve West Village, zatímco losangeleský 15. srpna na Sunset Boulevardu v západním Hollywoodu.