Gimme Some Truth

The Making of John Lennon´s "Imagine" Album

Video/DVD 2000


Released: 2000
Produced and directed: Andrew Solt
Cover photograph: Yoko Ono
Label: Capital Records 7243 4 92348 9 5V létě roku 1971 si John Lennon a Yoko Ono ve svém domě v Tittenhurst Parku v anglickém Ascotu vybudovali studio a začali práce na dnes již klasickém albu Imagine. Málo známým faktem je, že učinili v té době nevídaný krok a veškeré dění kolem nahrávání si nechali zachytit na filmový pás. Tím vznikly dva zajímavé projekty, které byly později vydány na VHS a DVD pod názvy Imagine The Film a Gimme Some Truth(The Making of John Lennon´s Imagine Album. Zatímco první snímek je jakousi filmovou verzí alba Imagine, ten druhý, jak již název napovídá, dokumentuje vznik jednotlivých písní z alba.
Film začíná scénou z nahrávacího studia, kde John jamuje s ostatními muzikanty a posléze jsme svědky vzácné příležitosti postupného vývoje titulní písně alba až k její konečné verzi. Dále film zachycuje mimo jiné interview s reportérkou z BBC, autogramiádu z knihkupectví u příležitosti vydání knížky Grapefruit od Yoko Ono, záběry z pouliční demonstrace v New Yorku, návštěvu výstavy avantgardního úmění nebo záběry z garden party, které se zůčastnily slavné osobnosti té doby jako např. Andy Warhol, Jack Nicholson, Miles Davis aj. V jedné části filmu se dokonce objeví tehdy sedmiletý Julian Lennon.
Hlavní osu filmu ale tvoří zachycení atmosféry při práci ve studiu, připomínky Johna, Yoko, Phila Spectora a ost. hudebníků k aranžmá a výběru nástrojů. Je proto logické, že zde vidíme Lennona jak nejen tvrdě pracuje, ale i jak je už unavený a naštvaný, žertuje, vulgárně nadává nebo si typicky lennonovsky hraje se slovíčky. Zajímavá je např. sekvence, kde Lennon zpívá Gimme Some Truth s příposlechem ze sluchátek a z našeho pohledu tedy bez hudby. Skutečnost, že hvězda tehdejšího šoubyznisu si nelámala hlavu s nějakými bodyguardy a ochrankou vidíme ze záběrů s jedním poblázněným fanouškem, který nakonec dokonce skončí u Lennonů v kuchyni.
Po přehrání filmu můžete na DVD dále najít přehled kompletní diskografie s krátkými ukázkami, již zmíněné interview Johna a Yoko nebo např. rychlou navigaci k jednotlivým scénám z filmu. Pro méně zdatné angličtináře se nabízí možnost zapnout si anglické titulky a pro ty, kdo něvědí who is who autoři DVD u jednotlivých významných postav uvedou jméno.

Videoclips Listing:
 1. Imagine
 2. Crippled Inside
 3. Oh Yoko!
 4. Jealous Guy
 5. It´s So Hard
 6. I Don't Want To Be A Soldier Mama
 7. Gimme Me Some Truth
 8. Oh My Love
 9. How Do You Sleep?
 10. How?
 11. Imagine
 12. Look At Me

Special bonus:

 • John and Yoko interview with BBC(36:53)

 • Homepage