Let It Be
Director: Michael Lindsay-Hogg
Released: May 20, 1969
Running time: 80 minutes

Tento poslední film Beatles měl původně navazovat na A Hard Day´s Night a jeho cílem bylo zachytit skupinu při nahrávání nového alba. Projekt původně nazvaný Get Back byl odstartován 2.ledna 1969 ve twickenhamských filmových studiích. Beatles ale v té době již byli v těžké krizi a tak není divu, že už po týdnu George Harrison odjel z natáčení, protože už nemohl vystát neustálé připomínky McCartneyho k jeho způsobu hraní. K dusné atmosféře určitě ani nepřispěla přítomnost Yoko Ono, která neustále doprovázela Lennona a porušila tím nepsané pravidlo Beatles, že žádná přítelkyně či manželka nebude během nahrávání ve studiu. Po zažehnání krize se skupina po několika dnech přesunula do podzemí administrativní budovy Apple v Savile Row, kde vznikla 1/3 filmu. Finále Let It Be vrcholí na střeše studia Apple, kde se 30.ledna 1969 uskutečnilo poslední živé vystoupení Beatles. Jejich publikum tvořili manželky, zaměstnanci Apple, kameramani a pár anglických bobíků. Koncert ale musel být předčasně ukončen, protože si místní businessmani stěžovali, že jim narušuje obchodní aktivity. Po závěrečných slokách Get Back Lennon ještě stačí pronést žertovnou poznámku(zachycenou i na albu):"Doufám, že jsme v konkurzu uspěli". Premiéra filmu se uskutečnila 13.5.1970 v New Yorku a o týden později v Londýně. Ani na jednom z těchto filmových představení se neobjevil nikdo z členů Beatles.
   S nahrávkami pořízenými při natáčení filmu si ale nakonec nevěděl rady ani tak zkušený hudební producent jakým byl George Martin a tak byla konečná podoba alba svěřena Philu Spectorovi - pozdějšímu dvornímu producentovi Johna Lennona. Ten nakonec z celkem pětatřiceti hodin nahrávek vybral, upravil a remixoval celkem dvanáct skladeb, které vyšly 8.května 1970 na stejnojmenném albu. Dlužno podoktnout, že toto neslané namastné album se sice umístilo na předních místech hitparád, ale velkou zásluhu na tom měly McCartneyho melodické skladby a v neposlední řadě skutečnost, že o Beatles byl stále zájem a dobře se prodávali. Lennon se při nahrávání tohoto alba nijak výrazně neangažoval a tak Phil Spector zde použil jeho starší nahrávku z roku 1968 Across The Universe.
   Koncem roku 2003 se hudební firma EMI rozhodla vydat toto album znovu - tentokrát v syrové a čisté podobě bez jakýchkoliv efektů(zejména v aranžmá skladby Long And Winding Road McCartney nikdy neodpustil Philu Spectorovi použití ženského sboru). Výsledkem je "panensky čisté" Let It Be Naked, které sklízí jak chválu hudebních kritiků tak i samotného Paula McCartneyho.

Videoclipps Listing:
 1. Introduction
 2. Paul Piano Intro
 3. Don´t Let Me Down
 4. Maxwell´s Silver Hammer
 5. Two Of Us
 6. I´ve Got Feeling(1)
 7. I´ve Got Feeling(2)
 8. Oh! Darling
 9. One After 909
 10. Jazz Piano Song
 11. Two Of Us
 12. Across The Universe
 13. Dig A Pony
 14. Suzy Parker
 15. I Me Mine
 16. For You Blue
 17. Besame Mucho
 18. Octopus´s Garden(1)
 19. Octopus´s Garden(2)
 20. You Really Got A Hold On Me
 21. The Long And Winding Road
 22. Shake Rattle And Roll
 23. Medley/Jam Kansas City/Miss Ann
 24. Lowdy Miss Clawdy
 25. Dig It
 26. Two Of Us
 27. Let It Be
 28. The Long And Winding Road
 29. Get Back
 30. Don´t Let Me Down
 31. I´ve Got Feeling
 32. One After 909
 33. Dig A Pony
 34. Get Back

Homepage