Montreal vystavil postel ve které Lennon konal svůj mírový protest

Montrealské Museum of Fine Art umění vystavilo postel, v níž John Lennon a Yoko Ono před 40 lety demonstrovali za mír a proti válce ve Vietnamu. Jejich protestní akce dostala název bed-in.
Výstava nese název Imagine: The Peace Ballad of John & Yoko a je věnována 40. výročí týdenní mírové manifestace, kterou uspořádali John Lennon a Yoko Ono v montrealském hotelu Queen Elizabeth. Postel, ve které před 40 lety John a Yoko sdělovali mírová poselství lidem na celém světě, je umístěna ve středu výstavy.
Návštěvníci si mohou na vystavenou postel, pokrytou bílou přikrývkou, lehnout a mohou přitom poslouchat archivní nahrávky rozhovorů, které dvojice poskytovala. Na několika obrazovkách mohou zhlédnout dokumentární film, který byl natočen během týdenního pobytu manželů Lennonových v hotelu. Výstava je složena z videonahrávek, kreseb, fotografií a velkého množství hudebních úryvků a hlasů zachycujících Johna Lennona a Yoko Ono při jejich kampani War Is Over.
"Chtěli jsme tak oslavit 40. výročí montrealské bed-in manifestace Johna a Yoko. Z dnešního pohledu nehodnotíme jejich čin jen jako radikálně a extrémně umělecký, ale jako něco, co dnes hlásá Montreal, ono poselství míru a lásky, které před čtyřiceti lety hlásali John a Yoko," řekla ředitelka muzea Nathalie Bondilová.
Yoko Ono, která se zúčastnila otevření výstavy, řekla novinářům, že její poselství, které s Johnem vyslali světu v roce 1969, zůstává stále aktuální. "Děkuji, že jste se svou výstavou postavili další pilíř pro světový mír v době, kdy je to opravdu potřeba," řekla Yoko, jejíž drobná postava jako obvykle oděná do černých šatů kontrastovala s bílými exponáty.
Pobyt Lennonových v hotelovém pokoji 1742 trval od 26. května do 1. června. Poslední den jejich mírového protestu byl ve znamení nahrávání Johnovy píseň Give Peace a Chance s náhodnými hosty a přítomnými lidmi, mezi nimiž bylo i několik vyznavačů hnutí Hare Kršna.
Výstava potrvá do 21. června a návštěvníci na ní uvidí kromě děl Johna a Yoko ještě další interaktivní předměty s mírovou tématikou, mající obsahový vztah k protestům proti válce ve Vietnamu.
"Byla to úžasná doba," zavzpomínal Yves Robichon z Montrealu při pohledu na vystavené fotografie. Další návštěvník Jerry Gruia dodal, že umělecká díla Johna a Yoko působí velice vstřícně. "Neuvědomil jsem si, že ona má takový talent, překvapilo mě to. Ani jsem netušil, že John byl tak dobrý umělec. Některé jejich obrázky a náčrtky jsou nádherné," dodal Gruia.

Autor: Robert Pavelka