www.lidovky.cz Yoko Ono vystavuje Lennonovy krvavé šaty

V newyorské čtvrti Soho, ve výstavní síni Rock & Roll Hall of Fame Annex, byla otevřena výstava memorabilií Johna Lennona. Zahajovala ji sama Yoko Ono, která vedle zatím nikdy nevystavovaných osobních předmětů bývalého „brouka“ poskytla také asi nejdiskutovanější exponát. V igelitové tašce je k vidění zkrvácené oblečení, které měl zpěvák na sobě ten večer, kdy byl zastřelen.

„Bylo těžké zahrnout je mezi exponáty. Také jsem si říkala, že se za to asi dočkám kritiky,“ prohlásila Ono. Dodala také, že je zapotřebí stále upozorňovat na všudypřítomné násilí. Balíček s Lennonovými šaty jí prý předal soudní lékař v prosinci 1980.

.

Ono při přípravách nové výstavy spolupracovala s Jimem Henkem, viceprezidentem výstav pro Rokenrolovou síň slávy. Podle vdovy po slavném zpěvákovi by byl sám Lennon velmi potěšen tím, že newyorská pobočka ocenila jeho životní práci. Právě v tomto městě strávil John se svou ženou posledních devět let svého života.
„Je smutné a bolestně paradoxní, že tolik miloval toto místo, kde byl nakonec zabit,“ řekla Ono o jeho vztahu k New Yorku. Připomíná tak tragickou událost, kdy byl Lennon zastřelen jedním svým psychicky narušeným fanouškem Markem Chapmanem. Sama také přiznala, že se s jeho smrtí stále nemůže vyrovnat. Na výstavě s názvem John Lennon: The New York Years (John Lennon: Newyorské roky) je k vidění třeba také Johnovo triko s nápisem New York City, typické kulaté brýle, pianino z jeho newyorského domu, tzv. Dakoty, či posmrtně udělená cena Grammy za album Double Fantasy.

Boj o „zelenou kartu“
Vystaveny jsou i ručně psané texty písní a dopisy, které dokumentují Lennonův boj s americkými úřady. V sedmdesátých letech často protestoval proti válkám a pořádal mírové happeningy. Tím nejznámějším je Bed In, který se odehrál v Montrealu v roce 1969. Úřady si uvědomovaly, jak velký vliv má na miliony fanoušků, a obávaly se šíření jeho levicových názorů. Proto ho chtěly deportovat ze země. Zelenou kartu, která umožňuje trvalý pobyt a možnost pracovat, získal až v roce 1976.

.