Britská výtvarnice Sam Taylor-Wood natočila film o Johnu Lennonovi

LONDÝN - Londýnský filmový festival uvede premiéru nového filmu o Johnu Lennonovi, který se zaměřuje na jeho dospívání v Liverpoolu a první kroky Beatles. Oznámili to organizátoři festivalu, který bude v druhé polovině října.

Snímek Nowhere Boy (narážka na píseň Beatles Nowhere Man) natočila jako režijní debut britská výtvarnice Sam Taylor-Wood. Film začíná v Liverpoolu roce 1955, kdy je Lennonovi patnáct let, a končí koncem 50. let, kdy Beatles odjíždějí hrát do barů v Hamburku.

Ve velké míře se zaměřuje na Lennonův vztah s matkou Julií, která přišla o život, když mu bylo 17 let, a tetou Mimi, která ho vychovala. Lennona hraje rovněž debutující Aaron Johnson, tetu Kristin Scott Thomas a matku Anne-Marie Duff. Nepříliš známí herci hrají další členy Beatles - Thomas Brodie Sangster ztvárnil Paula McCartneyho a Sam Bell George Harrisona.

Spíše příběh lásky

Taylorová-Wood získala v roce 1997 cenu pro nejslibnějšího výtvarníka na bienále v Benátkách a o rok později byla nominována na prestižní Turnerovu cenu. Při přípravě filmu spolupracovala i s McCartneym, který pro ni prý byl klíčovým zdrojem informací. "Byl neuvěřitelně otevřený, když vzpomínal a mluvil o podrobnostech. Třeba mi řekl na jaký magnetofon s Lennonem nahráli svou první písničku," řekla.

Podle listu The Times je tak Nowhere Boy jedním z nejočekávanějších britských filmů roku. "Není to tolik životopis, jako spíše příběh lásky," řekla o snímku umělecká ředitelka londýnského festivalu Sandra Hebron. Nowhere Boy londýnský festival 29. října uzavře. Úvodním snímkem bude 14. října animovaný film režiséra Wese Andersona Fantastic Mr. Fox.