Petr Sís věnoval novou tapiserii Johnu Lennonovi, v New Yorku ji pokřtili Bono a Yoko Ono

Na newyorském Ellis Islandu byla odhalena další tapiserie českého výtvarníka Petra Síse. Tentokrát je věnována Johnu Lennonovi, který povolení k pobytu v USA získal čtyři roky před svou smrtí. Tapiserii odhalili členové skupiny U2 Bono a The Edge a Lennonova vdova Yoko Ono.

The Edge, Yoko Ono, Bono Vox

Téměř čtyřicet let poté, co zde získal takzvanou zelenou kartu potřebnou pro pobyt v USA, se britský hudebník John Lennon dočkal pocty v New Yorku. Hold mu skládá tapiserie s obrázkem Manhattanu v podobě žluté ponorky, o níž kdysi Lennon zpíval se skupinou Beatles. Autorem tapisérie je český výtvarník Petr Sís.

Tapiserii odhalili Lennonova vdova Yoko Ono a rockeři Bono a The Edge z kapely U2. Vernisáž se uskutečnila v Národním muzeu imigrace na newyorském ostrově Ellis Island, kudy kdysi do Spojených států proudily statisíce přistěhovalců.

Kancelář newyorského starosty prohlásila 29. července za Den Johna Lennona.

"John věděl, jak moc je mír potřeba," řekla při odhalení Yoko Ono. "Věděl také, že to, v co věříme, se stane realitou."

Tapiserii nechal objednat Bill Shipsey, právník a ředitel iniciativy Art for Amnesty, která přísluší pod Amnesty International. Udělal to jako výraz vděku pro Yoko Ono, která Amnesty International předtím udělila povolení natočit coververze Lennonových písní z doby po rozpadu Beatles. Výtěžek z nahrávek šel na konto Amnesty International.
Yoko Ono, Bono Vox Yoko Ono
Bono Vox, Yoko Ono Yoko Ono, Bono Vox, The Edge

"Doufám, že tato nádherná tapiserie připomene, jak John Lennon usiloval o mír a lásku. Je určená všem, kdo na cestě za lepším životem opustí svůj domov," uvedl Shipsey.

Shipsey, The Edge, Yoko Ono, Bono Vox

Lennon, rodák z britského Liverpoolu, se do Spojených států přistěhoval začátkem 70. let. Písničkáři a mírovému aktivistovi, jenž silně kritizoval válku ve Vietnamu, ale krátce hrozila deportace – do doby, než v červenci 1976 získal povolení k pobytu.

O necelé čtyři roky později byl Lennon postřelen u vchodu do svého newyorského bytu. Zemřel několik minut nato.

Poznámka: Tapiserie se utkala na jihu Francie (stejně jako ta, která visí v Praze na Letišti Václava Havla) a výrobu zaplatili mj. Bono a The Edge z U2 a Peter Gabriel. Petr Sís se vzdal honoráře. :-)