John Lennon

1940-1980

     John Winston Lennon se narodil na počátku II.světové války 9.října 1940 v Liverpoolu. Mnozí autoři, aby dodali jeho životnímu příběhu osudové zabarvení, rádi zdůrazňují, že se tak stalo během těžkého náletu na liverpoolské přístavní doky. Krátce po svém narození byl dokonce údajně umístěn pod pevnou železnou postel své matky. Jméno John dostal po dědečkovi a druhé jméno Winston na počest tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchila. Rodiči byli Julia Stanleyová(1914-1958)) a Alfred Lennon(1912-1976) - v té době velmi nevyzrálé osobnosti. Velmi brzy se proto o malého Johna, místo lehkomyslné servírky a věčně toulajícího se námořního stewarda, začala starat jeho bezdětná teta Mary(přezdívaná Mimi) spolu se svým manželem Georgem Smithem.
      Po absolvování dovedalské základní školy John úspěšně skládá zkoušky a začíná navštěvovat gymnázium Quarry Bank High School. Zde zanedlouho zakládá se svými spolužáky Petem Shotonem a Ericem Griffithem skifflovou skupinu Quarrymen. Kromě kytar a bicích byly ve skupině zastoupeny i valcha(!) a banjo. Ale žádný z "hudebníků" moc dlouho ve skupině nevydržel, protože John, ve snaze být co nejlepší, ostatní spoluhráče neustále šikanoval. Důležitý zlom nastává 15.června 1956, kdy se na odpoledním představení, pořádaném farností ve Wooltonu, setkává Lennon s Paulem McCartneym. Jakmile John zjistí, že Paul skvěle ovládá hru na kytaru a zná texty mnoha tehdejších hitů tak mu nabídne místo ve skupině. O tom jak je tato událost v historii populární hudby důležitá svědčí skutečnost, že o ní byla dokonce napsána kniha - Den kdy John potkal Paula. O dva roky později se k nim přidává George Harrison a tím je zformováno jádro budoucích Beatles. V témže roce je Johnova matka Julie sražena a zabita autem, které řídí opilý policejní důstojník. John se z tohoto šoku v podstatě nikdy nevzpamatuje a o pár let později věnuje své matce několik písní.
      Quarrymeni se postupně přejmenovávají na Johny and the Moondogs, Silver Beatles až se nakonec dohodnou na názvu The Beatles. Čtyři mladíci z Liverpoolu se marně snaží prorazit a zúčastní se mnoha konkurzů, ale britská hudební scéna počátku šedesátých let ještě není připravena na obrovský boom populárních skupin. Hrají dokonce i za pár marek v německém Hamburgu, kde v tamních klubech každý večer absolvují dlouhá, mnohdy i šestnáctihodinová, vystoupení před divokým a opilým německým publikem. Tyto každodenní hudební maratóny se stanou skvělou průpravou pro jejich pozdější kolotoč koncertů. Ale jejich domovským stanovištěm se stává Jeskyně - The Cavern Club v Liverpoolu. Zde si jich konečně všimne bohatý liverpoolský obchodník s gramofonovými deskami Brian Epstein. Zlé jazyky tvrdí, že homosexuální Epstein se zamiloval do Johna, ale faktem zůstává, že se stává jejich manažerem a události se pomalu dávají do pohybu. Brian Epstein jde tvrdě a houževnatě za svým cílem a jeho zásluhou dostane skupina šanci setkat se s Georgem Martinem(pozdějším producentem desek Beatles). Ten rozpozná obrovský talent Beatles a proto jim dá šanci a nahraje s nimi jejich první singl Love Me Do a později Please Please Me, která se dostává na první místo žebříčku časopisu Melody Makers. Výhrady má George Martin pouze k bubnování Peta Besta a tak ten musí skupinu opustit. Nešťastný Best je okamžitě nahrazen bubeníkem od Rory Storm and The Hurricanes Ringo Starrem. V témže roce(23.srpna 1962) se na matričním úřadě v Liverpoolu konal sňatek Johna Lennona a Cynthie Powellové. Za osm měsíců po svatbě se jim narodí John Charles Julian Lennon. V únoru 1963 stále více a více populárnější Beatles natočí prakticky za jediné odpoledne svoji první desku Please Please Me a tímto okamžikem je po celém světě odstartována obrovská vlna beatlemanie. Ta vyvrcholí v únoru 1964, kdy Beatles vystoupí v USA v proslulé televizní show Eda Sullivana, kterou sleduje v té době neuvěřitelných 73 milionů diváků.
      Beatles hrají jeden koncert za druhým, skládají písně, nahrávají desky, ale John si přesto najde čas a v r.1964 vydává svou první knihu In His Own Write(Písání) a o rok později A Spaniard In The Work(Španěl na vesnici). Obě tyto knihy absurdních povídek, černého humoru a jazykových hříček, které jsou doplněny vtipnými a originálními kresbičkami z pera Johna Lennona, si brzy získávají široký okruh čtenářů a Písání se v Anglii dokonce dočká i divadelní podoby. V polovině 60.let se Beatles vyhřívají na výsluní slávy a v r.1965 jsou dokonce za své zásluhy vyznamenáni řádem britského impéria M.B.E. Image roztomilých hochů z britských ostrovů poněkud pošramotí Lennonova proslulá poznámka z r.1966, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus. Tato skutečnost má za následek, že všechny americké rozhlasové stanice bojkotují vysílání písniček Beatles a Ku Klux Klan organizuje obrovské demonstrace na kterých se pálí desky Beatles. Všem členům skupiny je dokonce vyhrožováno smrtí a tak 29.srpna 1966 odehrají svůj poslední americký koncert v Candlestick Parku v San Francisku a vracejí se do Anglie. V listopadu téhož roku se odehraje nejvýznačnější událost v životě Johna Lennona - v Indica Gallery v Londýně se poprvé setkává s japonkou avantgardní výtvarnicí Yoko Ono na vernisáži její výstavy "Nedokončené obrazy a předměty". V té době se už pomalu ve skupině začínají projevovat první příznaky počínající krize. V r.1967 vydávají Beatles ještě vynikající a v historii populární hudby přelomové album Sgt.Pepper´s Lonely Hearts Club Band ale toto album je již víceméně dílem Paula McCartneyho, který získává ve skupině stále větší vliv. Když byl v roce 1967 jejich přítel a manažer Brian Epstein ve svém londýnském bytě nalezen mrtev, poté co se předávkoval utišujícími prostředky, to už šlo s Beatles z kopce.
      Lennon v té době již žije s Yoko Ono a v listopadu 1968 se rozvádí s Cynthií. Ta později popíše svůj život s Johnem v knize A Twist of Lennon. Ve stejném měsíci vychází první ze tří avantgardních alb Johna a Yoko Unfinished Music No.1, které svým obalem, na němž jsou oba protagonisté vyfoceni nazí, šokuje světovou hudební veřejnost. Toto album je vydáno jen pár týdnů poté, co se v prodejnách objevilo tzv. bílé dvojalbum Beatles. Yoko Ono si v té době prožije svůj první potrat, věrně doprovázena Johnem, který spí ve spacím pytli vedle jejího nemocničního lůžka. Zážitky z těchto pohnutých dní použijí v příštím roce ve svém druhém avantgardním albu Unfinished Music No.2. V květnu 1969 uzavírají John a Yoko sňatek na Gibraltaru a u té příležitosti vydávají The Wedding album - "svatební album" tentokrát doplněné řadou fotografií ze svatby. Po svatbě novomanželé odjíždějí do amsterdamského hotelu Hilton, kde pořádají svou první z mnoha mírových postelových kampaní tzv. "bed-in". Další pak zorganizují koncem května v Montrealu, kde v hotelovém pokoji nahrávají slavný protiválečný hymnus Give Peace A Chance. V září 1969 vystoupí Lennon se svou novou kapelou The Plastic Ono Band na rockenrollovém festivalu v Torontu. Ze záznamu z tohoto koncertu vznikne později jak obrazový DVD/VHS Toronto 1969 tak zvukový záznam Live Peace In Toronto 1969.V té době vydávají Beatles své poslední album Abbey Road, kterým se tato liverpoolská čtveřice důstojně rozloučila se svými fanoušky.
     Na počátku r.1970 se Beatles definitivně rozpadají a Lennon po léčbě, kterou řídil americký psychoterapeut Dr.Janov, nahrává své první sólové album John Lennon/Plastic Ono Band. Toto album Lennon považoval za své nejlepší dílo, na rozdíl od poněkud komerčního Imagine z r.1971, jehož úvodní píseň se stala celosvětovým hitem. Krátce po nahrání alba Imagine se John a Yoko navždy rozloučí s Anglií a odlétají do USA, aby tam založili nový domov. Lennon v té době netuší, že se do rodné Anglie už nikdy nevrátí...
     V Americe je ale Lennon kvůli svým radikálně levicovým názorům pronásledován FBI a CIA a zájem na jeho špehování má i tehdejší americký prezident Richard Nixon. Olej do ohně ještě přileje John svým dvojalbem Some Time In New York City z r.1972, kde svými texty popudí americké orgány snažící se o jeho deportaci. Následujícího roku, po čtyřech letech soužití s Yoko Ono, dochází k manželské krizi a Lennon v září 1973 odjíždí se svou milenkou May Pang do Los Angeles, zatímco Yoko zůstává v New Yorku. Během tohoto tzv."ztraceného víkendu", který ve skutečnosti trval 18 měsíců Lennon ovšem nezahálí a postupně nahrává alba Mind Games(1973), Walls And Bridges(1974) a kompilaci starých rockenrollů Rock And Roll(1975). V lednu 1975 se Lennon pokorně vrací k Yoko a manželská krize je zažehnána. Tento rok je vůbec pro tuto dvojici zdařilý, protože Yoko otěhotní a imigrační úřad dočasně zastavuje soudní řízení z tzv. "humanitárních důvodů". Šťastný rok je završen 9.října, kdy se, v den Johnových narozenin, Yoko narodí Sean Ono Taro Lennon. V červenci 1976 dostává Lennon tzv."zelenou kartu", která mu umožní legální pobyt v USA a šťastný John se tak může plně věnovat svému druhorozenému synovi. Dobrovolně se stahuje z veřejného života, uzavře se do svého mnohapokojového bytu v newyorském luxusním činžáku zvaném Dakota a stává se "mužem v domácnosti". Stará se o malého Seana, kočky, dívá se na televizi, čte knížky a jen vyjímečně se objeví v nahrávacím studiu. Stihne ještě napsat svou třetí knížku Skywriting By Word Of Mouth(Nenebepění), ale ta už nedosáhne takové popularity jako předchozí Písání či Španěl na vesnici.
     Veřejnosti se připomene až v 1980, kdy tento bývalý Beatle, plný energie a hudebních nápadů, se rozhodne natočit nové album. Jeho manželství s Yoko je v té době opět v krizi, ale jakmile se John pustí do práce na novém albu Double Fantasy je po krizi a Yoko dostane šanci nahrávat společně s Johnem. 15.listopadu 1980 se Double Fantasy konečně dostává na trh a je celkem dobře přijato hudebními kritiky. Lennon v té době ale už pracuje na druhé části alba, která se ale na trhu objeví až v r.1984 a bude se jmenovat Milk And Honey.
     8.prosinec 1980 je snad nejčernějším dnem v dějinách populární hudby. Tento den ve 22 hodin 50 minut je Lennon těžce zraněn pěti kulkami z revolveru pomateného, psychicky labilního Marka Chapmana. O pár minut později, po příjezdu do Rooseveltovy nemocnice, je John Ono Winston Lennon oficiálně prohlášen za mrtvého. Double Fantasy se okamžitě dostává na první místo v žebříčku alb stejně tak jako Just Like Starting Over, která se stává nejprodávanějším britským singlem. Snad ve všech státech se ihned konají tiché vzpomínky a světová média neustále pouštějí jak staré Beatles tak písničky od Lennona. Hudební vydavatelství se snaží vytěžit co nejvíce z náhle oživlého zájmu o Beatles a Lennona a tak světlo světa spatřují různé knihy vzpomínek, reedice alb, antologie a výběry.
     I po pětadvaceti letech lidé stále nezapomínají na jednu z nejvýraznějších osobností 20.století a tak se na mnoha místech světa objevují sochy a jiné památky připomínající Johna Lennona. V japonské Saitamě je v říjnu 2000 slavnostně otevřeno Muzeum Johna Lennona, liverpoolské letiště je přejmenováno v r.2002 na Liverpool John Lennon Airport a jeho rodný dům na Menlove Ave je v r.2003 zpřístupněn veřejnosti. Na internetových aukcích se za stovky tisíc liber vydraží jakákoliv věc ze zpěvákovy pozůstalosti. Přestože je Lennon už pětadvacet let po smrti, je o jeho tvorbu stále zájem a každoročně vycházejí remasterované verze jeho alb. V žebříčku nežijících umělců, kteří vydělávají v hudebním nebi se pravidelně umísťuje na předních pozicích.Homepage