Fenton Bresler
Kdo zabil Johna Lennona?
Who Killed John Lennon?
Autor:Fenton Bresler
Vydáno:PAPYRUS/JEVA, 1992(329stran, 0 fotografií, 65Kčs)
ISBN:PAPYRUS 80-901273-8-X, JEVA 80-901365-2-4

Byl Mark Chapman jen pomatený fanoušek Beatles, který se chtěl svým činem stát slavným? Byl to snad schizofrenní psychopat, který trpěl utkvělou představou, že právě on je John Lennon a aby mohl v klidu žít musel odstranit své druhé já? Anebo se natolik ztotožnil s hlavním hrdinou knihy J.Salingera Kdo chytá v žitě Holdenem Caulfieldem a rozhodl se ukončit život muže jenž "kázal vodu a pil víno"?
Tato kniha se snaží poodhalit pozadí vraždy Johna Lennona a sestavuje psychologický portrét jeho vraha. Popisuje události a život obou hlavních protagonistů tohoto smutného příběhu, jenž vrcholí okamžikem, kdy se jejich osudy 8.prosince 1980 nezadržitelně střetnou.
Fenton Bresler však přichází s novou teorií tzv. "mandžuského kandidáta" a předkládá nám domněnku, že M. Chapman byl americkou CIA pomocí drog a hypnózy zpracován k tomu, aby v určitý okamžik zaútočil. Možná, že se autor knihy nechal ovlivnit jistým americkým filmem, kde se mírumilovní občané po zvednutí telefonu a "zaktivování" změnily ve vraždící bestie. Také některé skutečnosti týkající se vyšetřování jsou krajně podezřelé a ne zcela logicky do sebe zapadají. Faktem rovněž zůstává, že prezidentem USA se v té době stal krajně pravicový Ronald Reagan, který byl politikem zjevně nestojícím o žádné levicové radikály typu Lennona, jenž se v té době hudebně zmátořil a začal v médiích opět prezentovat svoje politické názory. Nesmíme rovněž zapomenout, že Lennon byl, jako politicky nespolehlivý, sledován FBI a CIA, kde měl založen i svůj svazek. Málokdo také ví, že již měl koupené letenky do San Franciska, kde se měl s Yoko a Seanem zůčastnit protivládní demonstrace na podporu japonských Američanů ...

Homepage