Lennonova zeď v Praze
(Lennon´s Wall In Prague)

PÍŠE SE 15.PROSINEC 1980. JE NECELÝ TÝDEN PO LENNONOVĚ TRAGICKÉ SMRTI KDYŽ VE TŘI HODINY RÁNO ZTICHLOU A OPUŠTĚNOU PRAHOU TIŠE KRÁČEJÍ TŘI POSTAVY. JSOU TO DVA STUDENTI ARCHITEKTURY LUDĚK STANĚK A IVAN RETTER, KTERÉ DOPROVÁZÍ JEJICH KAMARÁD ZDENĚK LORENZ, HLAVNÍ INICIÁTOR TOHOTO NOČNÍHO VÝLETU. ZDENĚK LORENZ SE STAŇKEM JSOU DLOUHOLETÝMI KAMARÁDY, KTEŘÍ ZALOŽILI HUDEBNÍ SKUPINU OZW VYSTUPUJÍCÍ S BIZARNÍMI MASKAMI NA OBLIČEJI. DNES JE ALE JEJICH CÍLEM DO TÉ DOBY NEVÝZNAMNÁ ZEĎ VELKOPŘEVORSKÉHO KLÁŠTERA, KTERÁ PROZATÍM ZŮSTÁVÁ STRANOU ZÁJMU JAK SAMOTNÝCH PRAŽANŮ TAK SENZACECHTIVÝCH TURISTŮ. KDYŽ KONEČNĚ DOJDOU NA MÍSTO OPATRNĚ SE ROZHLÉDNOU KOLEM SEBE. VÍ MOC DOBŘE CO BY SE S NIMI DĚLO KDYBY JE NEDEJBOŽE CHYTILI. TVRDÝ VÝSLECH, NĚJAKÁ TA FACKA NA PŘILEPŠENOU A NAKONEC VYHAZOV ZE ŠKOLY. JE OBDOBÍ TVRDÉ NORMALIZACE A KOMUNISTICKÝ REŽIM NEBUDE TOLEROVAT POŠKOZOVÁNÍ MAJETKU V SOCIALISTICKÉM VLASTNICTVÍ A PROPAGACI NĚJAKÉ IMPERIALISTICKÉ MÁNIČKY. ALE UŽ NENÍ CESTY ZPĚT. JEDEN Z NICH VYTÁHNE Z BATOHU ŠABLONU A DRUHÝ JI RYCHLÝMI TAHY SPREJE PŘESTŘÍKÁ. KDYŽ ŠABLONU ODSTRANÍ TAK V SLABÉM SVĚTLE POULIČNÍM LAMPY UVIDÍ ZNÁMOU TVÁŘ JOHNA LENNONA TAK JAK JE ZACHYCENA NA FOTOGRAFII ZE SLAVNÉHO BÍLÉHO DVOJALBA BEATLES. POODSTOUPÍ ZPĚT OD ZDI A S POTĚŠENÍM SI PROHLÉDNOU SVÉ DÍLO. JEŠTĚ JEDNOU SE OBEZŘETNĚ ROZHLÉDNOU KOLEM SEBE A ZA CHVÍLI UŽ ZMIZÍ VE TMĚ. HISTORIE LENNONOVY ZDI PRÁVĚ ZAČALA.
NA PRAŽSKÉ KAMPĚ TAK VZNIKL SYMBOLICKÝ HROB JOHNA LENNONA A ZA KRÁTKOU DOBU SE ZDE OBJEVILY PRVNÍ KVĚTINY, ZAPÁLENÉ SVÍČKY A NA OPRÝSKANÉ ZDI PŘIBÝVALY KRESBY, VZKAZY, CITÁTY A TEXTY PÍSNÍ. TOTO PIETNÍ MÍSTO SE ALE VELMI BRZY STALO TRNEM V OKU TEHDEJŠÍM KOMUNISTICKÝM POHLAVÁRŮM, KTEŘÍ V OBAVĚ Z PROVOKACÍ PŘED BLÍŽÍCÍM SE XVI.SJEZDEM KSČ NECHALI CELOU ZEĎ PŘETŘÍT BARVOU. KDYŽ ANI TOTO OPATŘENÍ NEPOMOHLO A NA OMÍTCE SE STÁLE OBJEVOVALY DALŠÍ NÁPISY A MALŮVKY, TAK NECHALI TUTO ZEĎ POKRÝT DŘEVĚNÝMI PRKNY A UDĚLALI Z NÍ PLAKÁTOVACÍ PLOCHU. O ROK POZDĚJI SE V TĚCHTO MÍSTECH KONALA PRVNÍ POKOJNÁ DEMONSTRACE MLADÝCH LIDÍ, KTERÁ ALE BYLA ROZEHNÁNA PŘÍSLUŠNÍKY VEŘEJNÉ BEZPEČNOSTI, KTEŘÍ NEVÁHALI POUŽÍT SLUŽEBNÍCH AUT A PSŮ. TÍM BYL POLOŽEN ZÁKLAD POZDĚJŠÍCH "LENNONIÁD", KTERÝCH SE KAŽDOROČNĚ ZÚČASTŇOVALO STÁLE VÍCE A VÍCE MLADÝCH LIDÍ. V ROCE 1984 VZPOMÍNKOVÉ SHROMÁŽDĚNÍ POPRVÉ PŘESÁHLO PROSTOR KAMPY A O ROK POZDĚJI SE OKOLO TISÍCE ÚČASTNÍKŮ VYDALO NA NEOFICIÁLNÍ POCHOD CENTREM PRAHY. AROGANCE PŘÍSLUŠNÍKŮ VB A STB VEDLA K POSTUPNÉ POLITIZACI "LENNONIÁD" NA KTERÝCH SE STÁLE ČASTĚJI ZAČALY DOKONCE OBJEVOVAT OSOBY S DISIDENTSKÉHO PROSTŘEDÍ. TO UŽ SE SBÍRALY PODPISY NA PETICE ZA PROPUŠTĚNÍ POLITICKÝCH VĚZŇŮ, UZÁKONĚNÍ CIVILNÍ SLUŽBY, ZKRÁCENÍ VOJENSKÉ SLUŽBY NA 12 MĚSÍCŮ, ODCHOD SOVĚTSKÝCH VOJSK A ODSTRANĚNÍ JADERNÝCH ZBRANÍ Z ČESKOSLOVENSKA. JELIKOŽ SE KOMUNISTŮM STÁLE NEDAŘILO POTLAČIT TYTO PROTIREŽIMNÍ DEMONSTRACE A CHTĚLI MÍT CELÝ PRŮBĚH HAPPENINGU POD KONTROLOU, TAK V ROCE 1988 PŘIŠLI S VYCHYTRALÝM NÁVRHEM ABY NAD TOUTO AKCÍ PŘEVZAL PATRONÁT MĚSTSKÝ VÝBOR SOCIALISTICKÉHO SVAZU MLÁDEŽE. A TAK SE POSTAVILO PODIUM A BĚHEM VEČERA ZDE VYSTOUPILO NĚKOLIK FOLKOVÝCH ZPĚVÁKŮ, RECITOVALO SE A ZPÍVALO. PO SKONČENÍ OFICIÁLNÍHO PROGRAMU VYSTOUPIL SE ZÁKLADNÍM PROHLÁŠENÍM NOVĚ UTVOŘENÉHO MÍROVÉHO KLUBU JOHNA LENNON(MKJL) SIGNATÁŘ CHARTY 77, PÍSNIČKÁŘ OTA VEVERKA. V PROHLÁŠENÍ UVEDL, ŽE ČLENOVÉ KLUBU CHTĚJÍ USILOVAT O MÍR MEZI STÁTY A NÁRODY, JAKOŽ I MEZI OBČANY A JEJICH VLÁDAMI.

DNES JE LENNONOVA ZEĎ VYHLEDÁVANOU TURISTICKOU ATRAKCÍ A V ROCE 2003 JI DOKONCE NAVŠTÍVILA I YOKO ONO.

17.11.2014 STREETARTOVÁ SKUPINA PRAŽSKÁ SLUŽBA PŘETŘELA LENNONOVU ZEĎ NA BÍLO. ALE KDYŽ JSEM O ROK POZDĚJI NAVŠTÍVIL PRAHU TAK SE LENNONOVA ZEĎ ZASE PYŠNILA SVOU BAREVNOSTÍ.

Homepage