John Lennon/Plastic Ono Band

DIGITÁLNĚ REMASTEROVÁNO S BONUSOVÝMI SKLADBAMI

Front cover photo Back cover of the booklet photo
Back cover photo

Vydáno: 11.listopadu 1970 (US & UK).
Nahráno: říjen 1970
Producent: John Lennon, Yoko Ono a Phil Spector
Zvukový inženýr: Phil MacDonald, Richard Lush,
John Lickie, Andy Stevens a Eddie
Návrh obalu: Dan Richter
Znovu vydáno na CD 9.října 2000 pod značkou EMI Records 7243 5 28740 2 6

John Lennon/Plastic Ono Band je Lennonův první sólový projekt(nepočítáme- li ovšem jeho tři předešlá avantgardní alba), který vydal po rozpadu Beatles. Toto album bývá také někdy nazýváno "albem prvotního křiku" a Lennon se při jeho nahrávání naštěstí obešel bez Yoko. Podle slov Johnova psychoterapeuta Dr. Arthura Janova, u kterého se léčil, John Lennon použil toto album aby vyhnal ze sebe některé své démony. Ve své knize The Primal Scream(Prvotní křik) propaguje Dr.Arthur Janov jako prostředek k poznání sebe sama návrat k prapůvodnímu já, návrat k pocitům a zážitkům z dětství. John s Yoko nadšeni touto knihou pozvali Janova k sobě a s prvotním křikem experimentovali(v průběhu "léčby" se John, mimo jiné, válel po zemi a křičel jméno své matky a otce). Patrně nejvíce ho asi tížila smrt matky, což prezentuje na tomto albu úvodní a závěrečnou písní. To, že léčba byla nakonec úspěšná by měla dokazovat fotografie z předního obalu alba, kde John s Yoko sedí v klidu a míru pod stromem.
  Mezi jednotlivými skladbami tohoto alba se nacházejí např. překrásná balada jen pro kytaru Working Class Hero nebo Look At Me, vypalovačka Well Well Well anebo jemná God, ve které se John vyznává z toho komu a čemu už nevěří. Někteří kritici dokonce uvádějí, že toto album v době svého vzniku předstihlo dobu a lze je pokládat za první punkové! album v historii populární hudby. Také John Lennon se o něm vyjádřil, že je jeho nejoblíbenější a dával mu přednost i před uhlazeným Imagine.
Pro jeho první vydání si cenzura EMI vynutila vypuštění některých veršů z I Found Out a Working Class Hero z přiloženého bookletu s texty. Ve stejné době jako John vydala Yoko Ono desku s téměř stejným názvem Yoko Ono/ Plastic Ono Band, která se umístila až na 182. místě.
9.října 2000 v den nedožitých Lennonových šedesátin vyšla reedice tohoto alba, kde byly přidány 2 tracky a přiložen booklet s fotografiemi Johna a Yoko včetně ručně psaných textů. Fotografie z tohoto bookletu si můžete prohlédnou ve VOLUME 8.
Nejvyšší umístění v americké hitparádě
10


Seznam skladeb:

 1. Mother {Lennon} (5:37)
 2. Hold On (John) {Lennon} (1:52)
 3. I Found Out {Lennon} (3:37)
 4. Working Class Hero {Lennon} (3:50)
 5. Isolation {Lennon} (2:51)
 6. Remember {Lennon} (4:36)
 7. Love {Lennon} (3:24)
 8. Well Well Well {Lennon} (5:59)
 9. Look At Me {Lennon} (2:55)
 10. God {Lennon} (4:10)
 11. My Mummy's Dead {Lennon} (0:59)
 12. Power To The People {John Lennon} (3:22)(speciální CD bonus)
 13. Do The Oz {John Lennon & Yoko Ono} (3:07)(speciální CD bonus)


The Plastic Ono Band
John Lennon - kytara, klavír, zpěv
Yoko Ono - dechy
Ringo Starr - bicí
Klaus Voormann - basová kytara
Phil Spector - klavír v "Love"
Billy Preston - klavír v "God"
Mal Evans - čaj a sympatie


Homepage